Nepořizovat si kočku, pokud jsem často dlouho mimo domov

Toužíte po čtyřnohém domácím mazlíčkovi, i když většinu času trávíte mimo domov? Odcházíte ráno brzy do práce a vracíte se kolem šesté i později? V takovém případě byste si psa ani kočku rozhodně pořizovat neměli. Někteří lidé se myslně domnívají, že kočka na rozdíl od psa vydrží celý den doma sama, nepotřebuje přeci venčit. To ovšem není tak docela pravda. Kočky potřebují péči více, než si možná myslíme. V tomto článku bychom rádi upozornili na to, proč není vhodné pořizovat si kočku, pokud jsme často mimo domov.

Kočka je společenské zvíře

Kočka je tvor velmi společenský a nestačí jí, když se jí věnujete pár minut ráno a chvíli večer. Každá kočka totiž potřebuje dostatek pozornosti od lidí, jinak strádá. Ačkoliv má po celý den dostatek vody a jídla i nějaké ty hračky a teplý pelíšek, lidskou přítomnost to nenahradí. A to bývá nejčastější problém osamocených lidí, kteří hledají přízeň u koček z útulku, ale vlastně si ani neuvědomují, že na kočku nebudou mít tolik času. Vždyť přeci kočka není pes, který potřebuje pravidelné venčení a mnohem intenzivnější péči. Je tomu skutečně tak?

Proč nenechávat kočku doma samotnou

Odborníci apelují na chovatele koček, aby je nenechávali doma samotné. Pokud víte, že jste často mimo domov nebo máte náročné zaměstnání a nikdy z rodiny nebývá doma, kočku si raději vůbec nepořizujte. V takovém případě jsou vhodné rybičky, případně křeček nebo papoušek. Kočka je velmi citlivé zvíře, obzvláště pokud si ji osvojíte z útulku a potřebuje vaši péči a blízkost. Nikdy nenechávejte kočku doma samotnou déle než 24 hodin. Může onemocnět, ublížit si nebo zkrátka jen strádat steskem. Bohužel snad každý veterinář se za svůj život setká s takto zbytečnou smrtí kočky, kdy majitel jen odjel na pár dní pryč a kočku nechal doma samotnou, byť s dostatkem vody a jídla.

Dalším důvodem, proč nenechávat kočku doma samotnou delší dobu je kvalita vody a krmiva. Ačkoliv kočce připravíte zásobu granulí a větší množství vody, do druhého dne se krmivo může zkazit. Ve vodě se mohou začít líhnout takzvaní nálevníci neboli drobní prvoci, kteří jsou sice v takto malém množství zdraví neškodní, ale dokážou zhoršit kvalitu vody a její chuť. Kočky poté vodu odmítají stejně jako krmivo a může dojít k dehydrataci. Ještě větší problém nastává v letním období, kdy je v nevětraném bytě velmi teplo a bakterie se množí mnohem snadněji.

Vše si dobře rozmyslete

Nežli si pořídíte kočku, ať už od chovatele nebo z útulku, rozmyslete si, kolik budete mít času. Pokud trávíte celé dny v práci, ale máte starší děti, které se o kočku postarají a vrací se ze školy brzy odpoledne, vše je v pořádku. Je důležité, aby se do péče o čtyřnohého mazlíčka zapojila celá rodina. Pokud ovšem žijete sami a máte náročné zaměstnání, raději si kočku nepořizujte. V konečném důsledku byste byli ve stresu vy i kočka, a to přeci nechcete.


Ostatní čtou

Jak zaplatit u veterináře a nezruinovat rodinný rozpočet?

Několik informací o platbách u veterináře a tip jak si naspořit na nečekané výdaje.

Nejste často doma a chcete kočku? Dobře to zvažte!

Mnozí mají za to, že kočka si vystačí sama a člověka v podstatě nepotřebuje. Omyl!

Víte kolik vás bude stát kočka za měsíc?

Ačkoliv se budoucí majitelé často domnívají, že kočka nestojí mnoho, tak je dobré si ujasnit jaké výdaje vás čekají.